
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 45 mV |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.6 V |
| Operating Supply Current | 54 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 400 mV |
| Max Output Voltage | 3.6 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | -0.2 mV |
| Line Regulation | 0.07 mV |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 4 µA |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$3.71664
Ext.Price$3.71664
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.71664 | $3.71664 |
| 10 | $3.62851 | $36.28510 |
| 25 | $3.60168 | $90.04200 |
| 50 | $3.57505 | $178.75250 |
| 100 | $3.54855 | $354.85500 |
